Kapatılma, Siyasi Tarih ve Emek Çalışmaları

Üzerine yazı ve söyleşiler

Özgeçmiş

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) Sosyoloji bölümünden mezun. İstanbul Bilgi Üniversitesi Kültürel İncelemeler bölümünde yüksek lisansını tamamladı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi doktora derslerini takip etti.

Hapishaneler/kapatılma, emek, sistem karşıtı hareketler, siyasi tarih, “dezavantajlı gruplar” üzerine çalışmalar yürütüyor.

2011 yılından itibaren çalışmalarına dahil olduğu Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği’nde (CİSST) proje koordinatörlüğü, yönetim kurulu üyeliği ve yönetim kurulu başkanlığı sorumluluklarını üstlendi. Eva Tanz ve Ayşegül Algan ile birlikte dernek bünyesinde Türkiye Hapishane Çalışmaları Merkezi (Turkey's Center for Prison Studies-TCPS) ve Hapishane Çalışmaları Kütüphanesi'nin (Prison Studies Library) kuruluşunu gerçekleştirdi.

2012 yılından itibaren bir arkadaşıyla beraber Açık Radyo’da Emeğin Gündemi programını hazırlıyor ve sunuyor.

2014 yılında Arel Üniversitesi’nde “İnsan Hakları” dersini verdi. 2012-2014 yılları arasında Sosyoloji Mezunları Derneği’nde (SOMDER) Yönetim Kurulu Üyeliği görevinde bulundu.

Kanlı Pazar/1960’lar Türkiyesi’nde Milliyetçiler İslamcılar ve Sol (2012), Kapatılmanın Patolojisi/Osmanlı’dan Günümüze Hapishanenin Tarihi (2014), Mahpus Hakları El Kitabı (2015 –Başak Ekinci ile beraber), Mahpuslar İçin Haklarım Başvuru Kılavuzu (2016), Türkiye'de Engelli Mahpus Olmak (2018 - Helin Akyol ile beraber), Türkiye'de Öğrenci Mahpus Olmak (2018 - Nurşen Gezer ile beraber), Türkiye'de İşçi Mahpusların Güncel Durumu (2018 - Yusuf Engin ile beraber) isimli kitapları yayınlandı ve hapishaneler konulu bir çok kitabın editörlüğünü üstlendi. Bunlar haricinde bazı kitaplarda, dergilerde ve Bianet’te yazıları yer almaktadır.

MSGSÜ’de ve CİSST’te bir çok projeye katıldı ve koordine etti. İstanbul Toplumsal Araştırmalar Grubu’nun (İSTAG) kuruluşunda yer aldı.

Tevrat Asyalı ile evli, bir oğlu ve bir kızı var.

Hakkında sürmekte olan davalar ve hapis tehdidi nedeniyle 2018 yılında Türkiye'yi terk etmek zorunda kaldı. Çalışmalarını yurtdışında sürdürüyor.

Kitaplarım

 • Kanlı Pazar

  Eser Adı: Kanlı Pazar – 1960’lar Türkiyesi’nde Milliyetçiler, İslamcılar ve Sol Yazar: Mustafa Eren Yayınevi: Kalkedon Yayıncılık Kapak Tasarımı: Şahan…

 • Kapatılmanın Patolojisi

  Eser Adı: Kapatılmanın Patolojisi / Osmanlı'dan Günümüze Hapishanenin Tarihi Yazar: Mustafa Eren Yayınevi: Kalkedon Yayıncılık Kapak Tasarımı: Şahan Yatarkalkmaz Basım…

 • Mahpus Hakları El Kitabı

  Eser Adı: Mahpus Hakları El Kitabı Yazar: Başak Ekinci - Mustafa Eren Yayınevi: TCPS Kitaplığı Kapak Tasarımı: Tayfun Koç Basım…

 • Haklarım Başvuru Kılavuzu

  Eser Adı: Mahpuslar İçin Haklarım Başvuru Kılavuzu Yazar: Mustafa Eren Basım Tarihi: 2016 Sayfa Sayısı: 24 Eğer, hapishane idaresi veya…

Son Haberler