Kapatılma, Siyasi Tarih ve Emek Çalışmaları

Üzerine yazı ve söyleşiler

Özgeçmiş

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) Sosyoloji bölümünden mezun. İstanbul Bilgi Üniversitesi Kültürel İncelemeler bölümünde yüksek lisansını tamamladı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi doktora derslerini takip ediyor.

Hapishaneler/kapatılma, emek, sistem karşıtı hareketler, siyasi tarih, “dezavantajlı gruplar” üzerine çalışmalar yürütüyor.

2011 yılından itibaren çalışmalarına dahil olduğu Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği’nde (CİSST) proje koordinatörlüğü, yönetim kurulu üyeliği ve yönetim kurulu başkanlığı sorumluluklarını üstlendi. Eva Tanz ve Ayşegül Algan ile birlikte dernek bünyesinde Türkiye Hapishane Çalışmaları Merkezi'nin (Turkey's Center for Prison Studies-TCPS) kuruluşunu gerçekleştirdi.

Açık Radyo’da, Ayşe Berna Uçarol ile birlikte Emeğin Gündemi programını hazırlıyor ve sunuyor.

2014 yılında Arel Üniversitesi’nde “İnsan Hakları” dersini verdi. 2012-2014 yılları arasında Sosyoloji Mezunları Derneği’nde (SOMDER) Yönetim Kurulu Üyeliği görevinde bulundu.

Kanlı Pazar/1960’lar Türkiyesi’nde Milliyetçiler İslamcılar ve Sol (2012), Kapatılmanın Patolojisi/Osmanlı’dan Günümüze Hapishanenin Tarihi (2014), Mahpus Hakları El Kitabı (2015 –Başak Ekinci ile beraber) isimli kitapları yayınlandı ve hapishaneler konulu bir çok kitabın editörlüğünü üstlendi. Bunlar haricinde bazı kitaplarda, dergilerde ve Bianet’te yazıları yer almaktadır.

MSGSÜ’de ve CİSST’te bir çok projeye katıldı ve koordine etti. İstanbul Toplumsal Araştırmalar Grubu’nun (İSTAG) kuruluşunda yer aldı.

Yeni Kitaplarım

 • Haklarım Başvuru Kılavuzu

  Eser Adı: Mahpuslar İçin Haklarım Başvuru Kılavuzu Yazar: Mustafa Eren Basım Tarihi: 2016 Sayfa Sayısı: 24 Eğer, hapishane idaresi veya…

 • Öğrenci Mahpuslar Raporu

  Yazar: Mustafa Eren, Nurşen Gezer Yayınevi: TCPS Kitaplığı Birinci Baskı: Mayıs 2018 Öğrenci Mahpuslar/Verilerle Türkiye Hapishanelerinde Öğrencilerin Durumu raporu Ceza…

 • Hapishaneler Almanağı 2015

  Yazar: Ayşegül Algan, Duygu Koçoğlu, Mustafa Eren Yayınevi: TCPS Kitaplığı Birinci Baskı: Temmuz 2016 2015 Türkiye Hapishaneler Almanağı kitabı, Ceza…

 • Mahpus Hakları El Kitabı

  Eser Adı: Mahpus Hakları El Kitabı Yazar: Başak Ekinci - Mustafa Eren Yayınevi: TCPS Kitaplığı Kapak Tasarımı: Tayfun Koç Basım…

Son Haberler